سرور مجازی:  VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی است ، به طور ساده به سرویس های میزبانی فضایی می گویند که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل میکند و  بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند (می توانند بصورت اشتراکی یا اختصاصی از قدرت قطعات سرور فیزیکی استفاده کنند).

به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند Virtualization و با بهره گیری از سخت افزارهای بسیار قدرتمند و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی یا اشتراکی با چند VPS دیگر در اختیار خواهد داشت.
به عنوان مثال، یک VPS می تواند شامل ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد.
این به این منظور  است که صرف نظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما می تواند به ۵۱۲ مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند.
بر فرض یک VPS دارای لینوکس Fedora، یکی دیگر دارای CentOS به عنوان سیستم عامل های سـرور خواهند بود.
همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم عامل وینـدوز نیـز صادق می باشد. همچنین تعریف Name Server های اختصاصی ، نصب ASP, PHP , MySQL , .NET و سایر برنامه ها با نسخه دلخواه ، نصب و اجرای كلیه برنامه ها، DLL ها، … بطور كامل در كنترل و اختیار هر مشترك میباشد.

مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی

هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Resseller/Shared Hosting) می باشد بگونه ای که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات یک پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد.

همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPS درست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

مزایای سرور مجازی به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به آسانی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر داده ، برنامه های مورد نظر خود را نصب کنید، و یا تغییر دهید، که به هیچ عنوان در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.
امنیت : فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن باشید که از دسترس آنها دور است و به این منظور ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.
مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

جشنواره ها