انواع سرور های مجازی:  VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی است ، به طور ساده به سرویس های میزبانی فضایی می گویند که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل میکند و  بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند (می توانند بصورت اشتراکی یا اختصاصی از قدرت قطعات سرور فیزیکی استفاده کنند).
به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند Virtualization و با بهره گیری از سخت افزارهای بسیار قدرتمند و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی یا اشتراکی با چند VPS دیگر در اختیار خواهد داشت.
به عنوان مثال، یک VPS می تواند شامل ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد.
این به این منظور  است که صرف نظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما می تواند به ۵۱۲ مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند.
بر فرض یک VPS دارای لینوکس Fedora، یکی دیگر دارای CentOS به عنوان سیستم عامل های سـرور خواهند بود.
همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم عامل وینـدوز نیـز صادق می باشد. همچنین تعریف Name Server های اختصاصی ، نصب ASP, PHP , MySQL , .NET و سایر برنامه ها با نسخه دلخواه ، نصب و اجرای كلیه برنامه ها، DLL ها، … بطور كامل در كنترل و اختیار هر مشترك میباشد.

جشنواره ها